Krmení

Zde naleznete shrnutí toho co vše papouškům můžeme nabídnout za krmení a zároveň se jedná o to co já sama mým papouškům pravidelně nabízím. 

Krmení pro konkrétní druhy papoušků je popsáno v sekci Chované druhy papoušků. (samozřejmě pouze těch, které chovám já)


  • Zrniny

Pro každý druh papouška jsou různé druhy směsí a tedy i různé druhy zrnin. Mezi nejčastější zrniny patří proso (červené, žluté, zelené, bílé, černé), lesknice, oves, kardi a slunečnice (žíhaná, bílá). Jako další zrniny se přidávají niger, len, čirok, pohanka, semenec, pšenice, ostropestřec mariánský a paddy rýže.

Já si pro každý druh míchám své vlastní směsi, ale základ mají všichni stejní a to proso 5ti druhů, lesknici, len, oves a niger. Ostatní vypsané zrniny přidávám dle druhu papouška.  

Základní směs - stejná pro všechny

5 druhů prosa, lesknice, oves, len, niger, granulky

  • Ovoce, zelenina a zelené krmení
Ovoce, zelenina a zelené krmení by nemělo ve stravě papoušků chybět. Jedná se totiž o zdroj mnoha vitamínů, energie a v zelenině obsah vlákniny, které pták potřebuje. Mělo by se podávat alespoň obden a co nejvíce různých druhů.

Zde jsem připravila seznam ovoce, zeleniny a zel. krmení, které bezpečně můžete papouškům nabídnout:

V zimě kdy je sníh ze zeleného krmení toho moc nedáme, ovšem papoušci ho potřebují a tak jim můžeme vypěstovat zelené krmení mi sami. A to tak, že do zeminy (hlína) zasejeme zrníčka prosa a v teple na okně necháme vyrůst. Během klíčení pravidelně zaléváme aby proso nevyschlo. Do velikosti 5cm trvá růst cca týden. Poté můžeme podávat :)) 

! Nikdy nesejeme do substrátu s hnojivy !

  • Sušené ovoce
Mimo čerstvého ovoce můžeme nabídnout i to sušené. Jeho hlavní výhodou je, že nezačne kvasit a vydrží déle než to čerstvé. Ovšem nepřijímají ho všichni papoušci, ale jen ti větší u mě konkrétně kakarici kde je nejvíce oblíbené mango.
  • Sušené bylinky

Již brzy

  • Větvě na okus 

Větvičky se podávají především na okus, kdy si papoušci brousí zobák a balancují na nich, je to pro ně zároveň přirozené chování z přírody. Okusování je také na dlouhou dobu zabaví. Dále zlepšují funkci trávicího traktu a to díky přírodním olejům a látkám, které větve obsahují.

Bezpečně můžeme nabídnout: 

  • Vrbu
  • Smrk
  • Břízu
  • Bez
  • Lísku
  • Buk 
  • Ovocné stromy

  • Doplňky stravy
  1. Senegalské klasy a tyčinkySenegalské klasy jsou oblíbené, řekla bych, u všech druhů papoušků a převážně u těch které chovám já. Vždy, když je papouškům podám jen se po nich zapráší :D To samé mohu říct i o tyčinkách
  2.        Jíl
V Austrálii kde papoušci (andulky) žijí se nachází mnoho jílových skal ve kterých někteří papoušci dokonce hnízdí a jíl jedí. A abych papouškům trochu přidala něco z jejich rodné Austrálie začala jsem jim tento Jílový blok přidávat k jejich stravě zvlášť do misky.

Složení je jíl, drcené lastury ústřic a mořských škeblí, červený kámen, písek a pivovarské kvasnice.

       3.      Granule

Obsahují vitamíny/minerály, které papouškům nedokážeme třeba ani nabídnout a to hlavně v zimním období. Není určitě dobré krmit jimi pořád, ale jen jako doplněk stravy. Já je papouškům přidávám do směsi zrnin, kterou si sama míchám a to na 1kg zrnin přidám jednu hrst těchto granulek.

  • Vitaminy a minerály

SEPIOVÁ KOST -- Pro papoušky velice důležitá. Brousí si o ni zobák a je zdrojem Vápníku, který andulky potřebují na posílení kostí, na růst peří a u samiček na tvorbu skořápek. Musí být podávána nonstop.

Písek a grit -- Nejdříve si upřesníme jaký je mezi nimi rozdíl.. Písek je písek, kdežto grit jsou rozdrcené mušle. Obě věci jsou v potravě taktéž potřebné. Papoušci písek jedí z jednoho důvodu a to, že částečky písku či gritu pomáhají rozmělnit semena v žaludku, které ptáci polykají celá a které žaludek nedokáže rozmělnit.

Jod -- Je pro papoušky důležitý hlavně pro dobrou funkci štítné žlázy a také dobré fungování celého organismu. Podává se v podobě prosa s jodem, minerálních kamenů či vody s obsahem jodu.

ROBORAN -- Je vitamíno-minerální prášek, je dobrý na zvýšení odolnosti a ke zlepšení celkové tělesné kondice, hlavně v zimním období a v období hnízdění. Prášek přimíchávám do vaječné míchanice, a to po dobu 2 týdnů, poté na 2 týdny vynechám, a poté opět opakuji.

OPTIMIN -- Upravená voda, která obsahuje specifický komplex minerálních a dalších látek, zajišťuje vysokou obranyschopnost a odolnost organismu např. proti infekčním a virovým chorobám.

MUTA-VIT -- Speciální sypká směs vitamínů, aminokyselin, stopových prvků a biotinu, podporuje vývoj a kondici peří, posiluje opeření, urychluje přepeřování a chrání játra, biotin podporuje vývoj peří a stav peří

FITOBIOL -- Vysoce kvalitní, přírodní a účinný doplněk krmiva, podporuje zdraví a vitalitu. Významně pomáhá v období přepeřování a zajišťuje zdravé a lesklé peří. Díky směsi vitamínů, stopových prvků, aminokyselin, minerálních látek a vysoce kvalitních přírodních rostlinných látek má tento výrobek v období odchovu vysokou biologickou hodnotu pro chovné ptáky. Posiluje přírodní organickou odolnost proti bakteriálním onemocněním a současně upravuje vyvážený metabolismus ptáků. Přípravek podávám pouze v období hnízdění a přidávám ho do vaječné směsi. V případě používání mimo hnízdící sezonu používám jen 1x do týdne.

  • Vaječná směs

Míchanice by neměla chybět hlavně v době hnízdění a při odchovu mláďat. Ovšem ji můžeme nabídnout i papouškům chovaným v domácím prostředí jako zdroj bílkovin a to alespoň jednou či dvakrát do měsíce. 

Vaječnici připravuji takto:

Co budeme potřebovat:

  • Uvařené vajíčko
  • piškoty (pro zvířata) nebo strouhanka
  • mrkev
  • sušené bylinky (Salat mix)
  • vitamíny (Roboran/Fitobiol) - střídám 
  • chia semínka
  • ( Ovesné vločky, vlašské oříšky )
Postup: Uvařit vajíčko🥚, oloupat a nakrouhat najemno, přistrouhat syrovou mrkev 🥕, k tomu nastrouhat buď piškoty (pro zvířata) nebo strouhanku tak aby se směs nelepila. Dále přidávám směs sušených bylinek, vitaminy Roboran a nebo Fitobiol (roboran a fitobiol střídám - vždy po týdnu), dále trocha chia semínek. Zamíchat a hotovo, důležité je aby se směs nelepila pokud se tak stane přidat trochu strouhanky či nastrouhaných piškotů. 
Občas doplním o ovesné vločky či najemno nakrájené vlašské ořechy. 


+ovesné vločky
+ovesné vločky
klasika pouze s fitobiolem
klasika pouze s fitobiolem
  • Naklíčená semena

Jsou čerstvým a zdravým obohacením stravy plným hodnotných nutričních látek, minerálů a vitamínů v té nejpřirozenější podobě.

Klíčené zrní by se mělo dávat převážně v době odchovů mláďat, a také před začátkem hnízdní sezony, protože klíčené "nabuzuje" papoušky k páření.

  • Na co si dát při krmení pozor a nikdy nedávat
NIKDY papouškům NEDÁVAT: fazole, avokádo, rebarbora, cibule, celer, tis, kaštan, zlatý déšť či břečťan, tulipány, hyacinty, narcisy, lilie, fíkus, hortenzie, monstera, jmelí, vánoční hvězda ty jsou pro všechny druhy papoušků velmi jedovaté!!! Dále cigaretový kouř, vonné svíčky a tyčinky, výpary z teflonu

Zdroje: internet, vlastní foto