
Papoušek nádherný

Austrálie

40cm

155g

15 let
Popis
Zbarvení je celkově zelené. Samec má čelo, část krku a tváře žluté a na zbytku krku je sytě červený půlměsíc. Ocas je shora zelený, odspodu převážně černý. Zobák je menší a růžovo-červený. Duhovka oka je u dospělého ptáka oranžovo-žlutá. Zbarvení u samice je podobné tomu jako u samce s tím rozdílem, že samice nemá červenožluté zbarvení na hlavě, ale je celá světle zelená až do šeda. Peří na stehnech je světlounce červené, spodní část ocasních per je na okrajích a spodku jemně růžová. Duhovka oka žlutá.
Jedná se oběžně chovaný druh papouška a to jak ve voliérách tak v domácnosti jako mazlíček. Jsou dost temperamentní a vyjukaní skoro ze všeho nového, ze začátku jsou bojácní, ale jakmile se naučí důvěřovat brzy je plachost přejde. Nejsou moc hluční, hlasově se projevují spíše ráno a poté navečer. Samci se dokáží naučit opakovat melodie a případně i slova.
Můžeme je chovat ve smíšených voliérách s jinými Australskými druhy papoušků jako je např. andulka či korela. Papoušci nádherní dokáží být skvělou chůvou pro jiné australské druhy papoušků.

Nároky na prostor
Jelikož se jedná o velmi dobrého letce voliéra by měla být hlavně. delší. Bez problému snese chlad a tak může být chován celoročně venku, samozřejmostí je ovšem úkryt před mrazem a větrem, kdy nesmí být papoušek v průvanu. Pokud chceme papouška chovat jako domácího mazlíčka je vhodné pořídit mu voliérku, klece pro ně nejsou úplně vhodné z důvodu jejich temperamentu a dobrého letce.
Papoušci nádherní nemají destruktivní sklony a tak materiál na výrobu voliéry může být klidně i ze dřeva, ovšem doporučuji hliníkové profily z důvodu lepší udržování hygieny. Pletivo používám velikosti oka 16 x 16mm a síle drátu 1,20mm.
Potrava
Základní směs obsahuje různé druhy prosa, lesknici, oves, kardi, pohanku a slunečnici = typická směs pro středně velké papoušky. Je super jim dopřát i chilli papričky, které jsou i dobré proti vnitřním parazitům.
Ovoce a zelenina
Nezapomínat bychom neměli ani na ovoce a zeleninu. Kterou nabízíme ideálně každý den a co nejvíce druhů, nikdy se nezaměřujeme pouze na jeden druh, v každém jiném ovoci či zelenině se totiž nachází potřebné různé vitamíny. Nejvíce mi přijímají jablko, maliny, borůvky, salát, mrkev, okurku a granátové jablko a to doslova milují.
Ovoce a zeleninu podáváme buďto vcelku nakrájenou na kolečka, napíchanou na speciální jehlu k tomu určenou a nebo nakrájenou na kostičky.
Zelené krmení
Zelené krmivo je velmi důležité. Nabízíme ho alespoň 4x do týdne v dostatečném množství. Velice oblíbené je v době rozmnožování, kdy ho snědí opravdu mnoho. Nejraději mají ptačinec žabinec, listy pampelišky, nať z mkrve či trávu ze zahrádky ovšem pozor tu dávat vždy natrhanou ručně a né ze sekačky!
V zimě dávám polníček či si klíčím proso, které nechám vyrůst na cca 5cm a poté ho podávám.
Květy - velmi oblíbený jsou květy bezu

Vaječná směs
Ta by neměla chybět zejména při odchovu mladých, kdy je u nádherňáků velmi oblíbená a spořádají ji opravdu mnoho. Občas je, ale dobré ji nabídnout mimo hnízdící sezonu jako zdroj bílkovin.
Vaječná míchanice se dá koupit již hotová tzv. suchá a nebo si ji můžeme připravovat doma, kdy se připraví z uvařeného vejce nakrouhaného spolu s mrkví. Dále nastrouhanými piškoty či strouhankou. Já osobně do ni ještě přidávám vitamíny Fitobiol a Roboran, dále přidávám mix sušených bylinek, chia semínka a ovesné vločky. U směsi je důležité aby se nelepila.

Klíčené zrní
Klíčené zrní je super na povzbuzení andulek k páření, nejvhodnější na naklíčení jsou fazole mungo, kardi, pšenice, čirok. Dále také řeřicha, ředkvička, vojtěška, čočka či ječmen.
Větve na okus
Větvičky se podávají především na okus, kdy si papoušci okusováním brousí zobák a balancují na nich, je to pro ně přirozené chování z přírody. Okusování je také na dlouhou dobu zabaví. Dále zlepšují funkci trávicího traktu a to díky přírodním olejům a látkám, které větve obsahují.
Bezpečně můžeme nabízet větvičky z:
- Vrby
- Smrku
- Břízy
- Bezu
- Lísky
- Buku
- Ovocných stromů
! Nikdy nedáváme větve z: Tisu, zlatého deště a břečťanu - jsou velmi toxické !