Korela chocholatá
Austrálie
32-33 cm (s ocasem)
70-90 g
15-25 let
Popis
Samec (přírodně zbarven) je šedý, se žlutou hlavou a červenou ušní skvrnou. Letky jsou bílé, spodní strana ocasu černá. Samička (přírodně zbarvená) má hlavu šedožlutou, kdy ušní skvrna je matnější než u samce. Letky jsou šedobílé, spodní strana ocasu šedobíle příčně pruhovaná. Samici také poznáme podle mramorování na spodní straně žlutých ocasních per. Mladí ptáci vypadají jako samice.
Korela patří mezi nenáročné papoušky a patří k velmi dobrým a rychlým letcům s výbornými úhybnými manévry. Bez problému je můžeme chovat s andulkami, neofémami, kakariki a s jinými podobně velkými papoušky. Jelikož to jsou odolní ptáci bez problémů je můžeme chovat celoročně venku.
Korely se dokáží projevit dost hlasitým zvukem, proto je moc nedoporučuji do bytu. (hlavně samičky). Samečci dokáží napodobovat různé melodie.
Jsou velmi společenské proto se i vcelku rychle ochočí. Čím mladší korela, tím ochočení bude jednoduší. Nejvhodnější doba na ochočení je korela stará do 5 měsíců. Poté bývá ochočování složitější.
Nároky na prostor
Jak již bylo výše zmíněno, korely jsou výborní letci, proto by tomu měla odpovídat i voliéra. Nejlepší je venkovní s délkou alespoň dva metry, dvě strany by měly být plné z důvodu chránění korel před poryvy větru nebo by měla mít zálet kam se korely schovají. Střecha může být buď plná nebo z půlky odkrytá, jelikož se korely rády sprchují v dešti.
Korely můžeme chovat i v klecích orientovaných spíše na délku než výšku. Pro jednu korelu doporučuji délku klece alespoň 70cm.
Rozlišení pohlaví
PŘIPRAVUJE SE!
Barevné mutace
Lutino
Korely mají červené oči, nažloutlé až sytě žluté opeření celého těla a oranžovočervené lícní skvrnky.. U lutino mutací se velmi těžko rozlišuje pohlaví, neboť samec i samička jsou vizuálně stejní (mohou mít drobné odchylky) a neplatí zde klasické rozlišení podle výrazných lícních skvrn a žlutější hlavy, jako je tomu u korel šedých.
Albino
Tito ptáci jsou čistě bílí s červenýma očima. Zobák nohy a drápky jsou též světlé tělové barvy.
Strakaté
Na strakaté mutaci je výrazná šedá a žlutá barva. Hlava a chocholka bývá šedá nebo žlutá (dle pohlaví) s nepravidelně rozmístěnými šedými skvrnkami. Lícní skvrnky jsou sytě oranžovočervené.
Skořicové
Opeření na je jemně skořicové. Ostatní části těla jako chocholka a hlava zůstaly zbarveny jako u divokých ptáků. Mláďata mají oči červené, dospělí však tmavé.
Perlové
Na zádech, hrdle, hrudi a na ocase mají šedá pera se žlutým lemováním. Existují také jedinci se světlými, téměř bílými pery, která jsou tmavě lemovaná. To dává korelám šupinatý vzhled. U tohoto zbarvení je chocholka tmavá. Základní barvou je většinou šedá, může být ale perlová korela se základní barvou skořicovou nebo strakatou či žlutou.
Bělohlavé
U samečků je chocholka a tváře čistě bílé. Hlava samičky je světle šedá s prosvítajícími bílými pírky.
Stříbrná/plavá (fallow)
Hlavním znakem této mutace je červené oko, které mají mláďata hned po vylíhnutí a zůstává červené po celý život, jen v dospělosti nepatrně ztmavne. Mutace fallow způsobuje zesvětlení celého těla, vzhledově působí jako skořice, rozdíl oproti skořici je v červeném oku.
Hnízdění
Korely jsou vůči sobě snášenlivý a tak můžeme spolu chovat v době hnízdění i více párů. Ovšem nezapomínat, že by vždy měla být, alespoň jedna budka navíc.
Používám budku o rozměrech 30x20x20cm (dxšxv) s vletovým otvorem o průměru 8cm. Na dno budky používám kukuřičnou drť nebo ovesné vločky. Jak mláďata porostou budeme muset budku každý asi 4. den čistit. Budky korelám vyvěšuji vždy v dubnu.
Po vyvěšení budek se o ně korely začnou většinou ihned zajímat a neustále lezou ven a zase dovnitř a upravují si vletový otvor. Samec se před samicí předvádí a zpívá ji. U korel je zajímavé to, že na rozdíl od jiných ptáků samec samičku nikdy nekrmí, ale zato se v sezení na vejcích spolu střídají.
Asi po 10 dní od páření začne samička snášet každý druhý den 1 vejce. Většinou jich snese 4-8. Vejce začnou pořádně zahřívat až když je snesen větší počet ( většinou od 2. vejce) aby se mláďata vylíhla v co nejvíce stejný den a nebyl mezi nimi velký věkoví rozdíl. Mám vysledováno, že samice sedí na vejcích hlavně v noci a k ránu. Samec pak přes den.
Mláďata se líhnou 20.-24. den inkubace. V 6.-9. dnu mláďata kroužkujeme mláďata kroužky o průměru 5,5 mm. Mláďata opouštějí budku ve 4-5 týdnech. Po vylétnutí jsou velmi splašená, stále létají po voliéře a do všeho narážejí či padají na zem, kde první asi tři dny tráví nejvíce času. Rodiče je ještě 3-4 týdny dokrmují. Trvá jim dlouho než se úplně osamostatní. Nesmíme je proto odchytnout z voliéry příliš brzo. mláďata můžeme i potom nechat s rodiči ve voliéře. Rodiče je nepronásledují a přestanou si jich všímat.
Jak korelky rostou budu připravovat letos 2024.