Klec pro andulku
Pár slov na začátek:
Před přivezením andulky domu, bychom již pro ni měli mít komplet zařízenou a připravenou klec, do které bychom andulku jen přesunuly a nechali ji v klidu rozkoukávat se a zvykat na nové prostředí. Rozhodně neděláme to, že po přivezení a přesunutí andulky do klece začneme do klece sahat a teprve v tu chvíli přidáváme např. hračky nebo bidélka. NE . Andulka bude ve stresu z převozu a celkově z nového prostředí, tím že ji budeme sahat a dávat věci do klece ji budeme stresovat mnohem více a dokonce se vás může začít bát a následně bude složitější ji ochočit.
Jakou vybrat kec?
Klec by měla být delší než vyšší z důvodu létání. Minimální rozměry klece pro 1 andulku doporučuji 50 × 30 × 50 cm, pro 2 andulky by klec měla mít rozměry 80× 60 × 100 cm. Také záleží na tom jak často andulku budete pouštět se prolétnout po bytě, protože pak je zbytečné aby andulka která bude puštěná celé dny volně po bytě měla klec velkou tak, že by se tam vešlo další x andulek. Ovšem zase nevybíráme klec malou. Je třeba si uvědomit, že klec se po celý život stane andulky domovem/útočištěm, a musí vědět, že v kleci má vždy bezpečno a klid.
VHODNÉ KLECE
NEVHODNÉ (MALÉ KLECE) KLECE
ABSOLUTNĚ NEVHODNÁ KLEC
Kulaté klece jsou nejen pro andulky naprosto nevhodné. Klec nemá rohy a tím pádem andulka nemá dostatečný pocit bezpečí, což je pro andulky velmi stresové. Andulky se v těchto klecích velmi špatně orientují a mohou u andulek nastat dokonce psychické problémy.
Kam klec umístit?
Klec musí být umístěna vždy nad zemí, nikdy né na zemi, a to nejlépe v úrovni vašich očí.
Výbava klece
1. BIDÝLKA
Bidýlka musí být ze dřeva buďto koupená, která se většinou prodávají se závitem pro rychlé uchycení a nebo nejlépe jsou ta z větviček ovocných stromů, která si sami nastříháte. Volíme vždy různé průměry, aby si andulka nohy procvičovala. Bidýlka dáváme do klece tak aby na některé musela dolétnout na některé přešplhat a jedno vždy umisťujeme nejvýš do klece, na něm totiž andulky většinou spí. O bidýlka větších průměru si andulky i brousí drápky.
Nevhodné bidýlka jsou plastová. Ta se bohužel prodávají ke všem klecím jako nejlevnější alternativa. Ovšem pro andulku, a nejen pro ni, jsou naprosto nevhodná. O ně si totiž andulky nemůžou obrušovat drápky, je zde riziko otlaků a celkové zničení kloubů.
Do klece doporučuji dát jedno brusné bidýlko o které si právě drápky brousit bude. To doporučuji umístit také do horní části klece.
Zde jedno doporučení na koupi brusného bidýlka:
Či si je můžete vyrobit doma. (brzy sem přidám fotopostup)
2.Krmítka/misky
V kleci by měla být alespoň 3 krmítka/misky - na zrní, na ovoce/zeleninu a na písek/grit. U klecí v základní výbavě se prodávají většinou 2 krmítka ta jsou většinou umístěna z venku pro snadnější doplňování krmení - do těchto krmítek doporučuji dávat do jednoho zrní a do druhého ovoce/zeleninu. Dovnitř do klece blíže ke dvířkám poté umístit 3. krmítko a do toho dát písek/grit, to se tak často nedoplňuje.
Krmítek existuje spousta od plastových až po nerezová:
3. Napáječka
Napáječka je v kleci důležitá. Nejlepší je ta která má zároveň menší zásobníček na vodu neboli vody se do ní vejde více. Díky tomu, že napáječka má malý otvor nedochází k tak častému zašpinění vody, jak slupkami od zrní tak trusem andulek. Lze také samozřejmě na vodu použít i nerezová miska.
4. Hračky
Hračky jsou nedílnou součástí výbavy klece, které by rozhodně neměly v kleci chybět. Andulky jsou velmi hravé a na dost dlouhou dobu se dokáží hračkami zabavit a naopak se dokáží i nudit, kdy poté může docházet až k psychickým problémům. Hraček existuje velký výběr a je prakticky jen na Vás, na majitelích těchto úžasných stvoření, vybrat tu správnou hračku.
Pořídit či vyrobit můžeme andulce i hřiště, které umístíme třeba na parapet na okno, rády totiž pozorují okolí.
Ovšem pozor existují i hračky, které jsou pro andulky (a ano nejen pro ně) nebezpečné.
Vyhnout bychom se měli:
- zrcátkům - andulka se v něm vidí a myslí si, že tam vidí partnera, to v andulce může vyvolat agresi a může začít štípat, a hlavně andulka bude zrcátko krmit, při tak častém krmení si může přivodit zánět volátka
- plastovému ptáčkovi - do klece také nedoporučuji dávat plastového ptáčka (důvod je stejný jako u zrcátka)
- plastové hračky - ty jsou v pořádku jen do doby než začnou být poškozené, poté se velmi dobře odlamují a andulky je snadno spolknout
- bavlněným hračkám - andulky velmi rády hračky ozobávají a to i bavlnku, která je velmi nebezpečná neboť ji nedokáží strávit, takže se hromadí ve volátku kde se zacuchává až se zanítí, při neřešení může dojít až k úhynu
Bavlnu můžete vyměnit např. za sisál, který je vhodnější. Takže pokud máte doma v kleci hračku s balnou doporučuji za sisál proměnit, a pokud si rádi hrajete tak si bavlnu za sisál můžete vyměnit doma :)
Něco navíc:
- Podesta na odpočinek
- Polička například na odměny
- Vrbová kulička s dobrotou
- + mnoho a mnoho dalšího
5. Podestýlka
Co dát na dno klece bývá poněkud složitější na výběr, protože každá podestýlka má své plusy a mínusy, a ta která sedí jednomu chovateli nemusí sedět druhému či Vám. Rozhodně bychom, ale neměli dno nechávat prázdné z důvodu hygieny, kdy andulka bude do trusu šlapat a bude ji tam padat krmení, a v případě, že je spodek klece plastový může být pro andulku horší po dně chodit.
Podestýlku doporučuji tedy postupem času vyzkoušet a Vy sami si určíte, která Vám a Vaší andulce vyhovuje nejvíce.
Jaké podestýlky můžete dát?
- Bukové štěpky - za mě jsou nejlepší a používám je i já sama - slupky z krmení mezi podestýlkou propadnou na dno a při mávnutí křídel nelétají všude, udržují si přírodní vzhled, trus se mezi štěpkami ztratí, při nasáknutí vodou nezapáchá
- Kukuřičná podestýlka - také super podestýlka já ji používám do budek - výhody má stejné jako bukové štěpky jediné mínus je za mě, že některé kousky v balení mohou být lehčí a při mávnutí křídel se rozlétají (existují dva typy - jemná a hrubá)
- Hygienická písková podložka - jedná se, jak z názvu vyplívá o podložku, která se pouze položí na dno klece, na podložce je přichycen písek s minerály, takže se andulka zároveň zabaví ozobáváním písku, jediná nevýhoda je ta, že se musí častěji měnit
- Dřevěné pelety - jsou také super, výhody jsou opět stejné jako u bukových štěpků, ale doporučuji je spíše pro větší papoušky, díky tomu, že jsou větší andulkám se po nich hůře chodí, jediná nevýhoda je ta, že se po nasáknutí vodou pelety rozpadnou
- Písek - hodí se spíše do venkovních voliér než do klece v bytě, písek bývá většinou rozházený mimo klec než aby zůstal tam kde má, v kleci :-)
6. Minerální doplňky
V neposlední řadě v kleci rozhodně nesmí chybět 3 důležité minerální doplňky. Andulky je k životu v kleci potřebují a pokud je mít nebudou mohou dřív nebo později nastat zdravotní komplikace.
Jedná se o:
- Sepiovou kost - vápník, broušení zobáku
- Písek/grit - trávení
- Jodový drink či kámen - prevence zánětu štítné žlázy
Více o těchto minerálních doplňkách napsáno zde:
Ukázka založené klece
JIŽ BRZY - PŘIPRAVUJE SE