Kakariki červenočelý

Výskyt:
 Nový Zéland
Velikost:
28 cm (s ocasem) 
Hmotnost: 
70-80 g
Délka života:
  
až 12 let

Popis

Opeření na svrchní části těla je převážně sytě zelené, ve spodních partiích křídel žlutozelené a modré. Na čele se vyskytuje červená skvrna která tvoří proužek přes oči až k ušním otvorům. Kakarikiové  se vyskytují v různých typech tropických a subtropických habitatů. 

Jedná se o málo dotčený druh, nicméně úbytek habitatu a hlavně pokračující rozšíření  predátorů po novozélandské pevnině zabraňují navrácení kakariků do volné přírody Jižního a Severního ostrova. Samec i samice jsou stejně zbarvení.

Mají dlouhé, štíhlé nohy se kterými velmi rádi hrabou a vyhrabávají i zrní z misky.

Jejich hlas připomíná kozí mečení.


Prostor

Jednotlivé ptáky chováme ve středně velké kleci s minimálními rozměry 70cm na délku. Jsou to skvělí letci a rádi hrabou na dně klece proto by klec měla být situovaná hlavně do délky. Samozřejmě platí, že čím větší klec, tím lepší.  

Pro páry je ovšem vhodnější delší voliéra, která může být celoroční, tedy jak s volnou, tak se záletem, kdy voliéra a zálet je propojena okénkem. Při velkých mrazech ovšem pozor aby ptáci nenastydli a nepřimrzli nožkama k pletivu.


Potrava

Základ krmné dávky je jako u většiny papoušků, směs několika druhů prosa, lesknice, lnu, ovsa a nigeru. Poté směs, kterou si sama míchám obsahuje také semenec, ostropestřec mariánský, kardi a slunečnici. Do směsi jednou za týden přidám drobné granule od Značky Versele-Laga.


Nyní jsem objevila firmu, která vyrábí směsi s obsahem semen z divokých trav, sušenou zeleninou a bylinkami. A jelikož kakarici bylinky mají rádi zkusila jsem ji objednat. No a samozřejmě směska jim velmi chutná. Takže to nyní dělám tak, že mají klasickou mnou umíchanou směs + hořejšek směsi posypu touto zmíněnou směsí.

Ukázka zmíněné směsi. 

Klíčené zrní

Klíčené zrní je dobré podávat hlavně v období rozmnožování, kdy je to jako dobrý "startovač" k toku a podpoře páření, ale také super na doplnění užitečných látek a energie. Kakarici ho berou velmi dobře a velmi jim chutná.
 

Ukázka porce pro pár kakariků 

Ovoce a zelenina

Kakarici jsou neuvěřitelní milovníci ovozel. A to jak v zimě tak o to víc v tu chovnou kdy se starají o mláďata. Spořádají toho velmi mnoho a tak je dobré jim každý den dopřát něco jiného. Co mám vysledováno tak nejvíce milují jablko, červené plody (maliny, jahody, granátové jablko), kukuřici a ledový salát. Ovšem i ostatní druhy ovoce a zeleniny bez problému přijímají. 

Je dobré jim ovoce a zeleninu krájet na menší kousky, vzniká tak méně odpadu, protože kakarici se trošku chovají jako větší papoušci a jídlo si berou do nohy se kterou si krmení drží a postupně ho okusují.

Milují také mrkvovou nať, petrželovou nať nebo listy z ředkviček.

Mají rádi i sušené ovoce například mango, ananas, meloun a nebo zbožňují sušené chilly papričky, které jsou zároveň dobré i jako prevence proti parazitům. 

!! Nikdy nedávat FAZOLE a AVOKÁDO jsou pro všechny druhy papoušků velmi jedovaté !!


Zelené krmení

To samé jako u ovozel, protože kakarici milují i zelené krmení. Je toho nesmírně mnoho co kakarikům můžeme nabídnout ať už pampelišku i s květy a kořeny, ptačinec žabinec, většinu plevelů, bylinky, nebo květy sedmikrásek...
Je dobré kakarikům alespoň 2x do měsíce (nebo i vícekrát) dopřát celý drn s trávou a hlínou. Jelikož kakarici rádi hrabou celý drn rozhrabají a rozcupují a vyberou si z toho na co mají zrovna chuť.


Větve

Větve ze stromů se podávají hlavně z důvodu okusu, kdy je to pro ptáky přirozená činnost z přírody a také si tím obrušují zobák. Je vhodné nabízet co největší množství druhů. 
Bezpečné stromy: 
Vrba
Bříza
Ovocné stromy
Líska
Buk
Bez
Smrk
Borovice
Jedle
!! ROZHODNĚ NEDÁVAT:    TIS a ZLATÝ DÉŠŤ které jsou pro kakariki a nejen pro ně velmi toxický !!


Vitaminy a minerály

SEPIOVÁ KOST -- Co by nemělo chybět je podávat sepiovou kost, tu kakariki berou především tedy samičky v době rozmnožování, kdy snáší vajíčka a potřebují dostatek vápníku. Přes zimu se sepiové kosti dotknou minimálně, ale i tak je dobré ji mít v kleci/voliéře nonstop.
PÍSEK/GRIT -- Neměl by chybět ani písek či grit na trávení, který je též velmi důležitý. Písek jedí z jednoho důvodu a to, že částečky písku či gritu pomáhají rozmělnit semínka v žaludku ptáků, který žaludek nedokáže rozmělnit. V písku/gritu kakarici rádi hrabou a tak jim do misky s pískem občas přihodím pár semínek prosa a zahrabu aby mohli semínka hledat. 
ROBORAN -- Je vitamíno-minerální prášek, je dobrý na zvýšení odolnosti a ke zlepšení celkové tělesné kondice, hlavně v zimním období a v období hnízdění. Prášek přimíchávám do vaječné míchanice, a to po dobu 2 týdnů, poté na 2 týdny vynechám, a poté opět opakuji.
FITOBIOL -- je vysoce kvalitní, přírodní a účinný doplněk krmiva, podporuje zdraví a vitalitu. Významně pomáhá v období přepeřování a zajišťuje zdravé a lesklé peří. Díky důmyslné směsi vitamínů, stopových prvků, aminokyselin, minerálních látek a vysoce kvalitních přírodních rostlinných látek má tento výrobek v období odchovu vysokou biologickou hodnotu pro chovné ptáky. Posiluje přírodní organickou odolnost proti bakteriálním onemocněním a současně upravuje vyvážený metabolismus ptáků.

Tento přípravek jsem objevila letos v časopisu Papoušci, velmi mě zaujal díky tomu, že má pouze přírodní složení. Mohu říct, že ptáci po něm opravdu mají výborné peří a zlepšila se i jejich chuť k páření a celková kondice. Přípravek taktéž přidávám do vaječné směsi.


Váječná míchanice

Rozlišujeme dvě a to kupovanou a tu domácí. Kupovaná míchanice je suchá a pokud na ni papoušek není zvyklý moc ji nebaští, ale zase obsahují vše potřebné pro správný růst a vývoj mláďat. Domácí "vaječnici" si každý chovatel dělá doma sáma jinak.
Míchanice se podává hlavně a především v době odchovu mláďat, v té době by za mě neměla chybět. Ovšem míchanici můžeme nabídnout i papouškům chovaným v domácím prostředí jako zdroj bílkovin, ale zas to nepřehánět a dát ji opravdu jen jednou za čas.

Vaječná míchanice se dělá z uvařeného vejce nakrouhaného spolu s mrkví. Dále nastrouhanými piškoty či strouhankou. To je základ, já do ni dále přidávám, Fitobiol, trošku roboranu. Poté přidávám jednou za čas ovesné vločky, chia semínka, kupovanou suchou míchanici a sušené moučné červy či gamaruse.


Něco navíc

JÍLOVÝ BLOK -- za mě plní trošku funkci písku či gritu, protože ho i obsahuje,velmi rádi si v něm hrabou a velmi jim chutná,přidávám k jejich stravě zvlášť do misky.

Složení je jíl, drcené lastury ústřic a mořských škeblí, červený kámen, písek a pivovarské kvasnice

SENEGALSKÉ KLASY -- kterými kakarikům uděláte velkou radost, protože jsou u nich velmi oblíbené

TVRDÝ ROHLÍK -- Jednou za čas můžete nabídnout i kousek tvrdého rohlíku



Rozlišení pohlaví

Pohlaví u kakariků jde nejlépe poznat hlavně dle velikosti zobáku a na celkové velikosti těla, samci jsou totiž oproti samicím mohutnější. Dále má samec větší červenou skvrnu na čele, ale na to nespoléhat na 100%. Samec má oproti samici hlavu více do hranata.


Barevné mutace

Žlutá straka 

Jedná se o ptáky žluté s různým rozsahem zelené barvy na těle. Přitom u některých strak je zelená jen ve formě malých skvrnek, nejčastěji na hlavě v příuší vedle červených ploch či zádech.

Žlutá

Krásnou mutací jsou kakariki ve žluté barvě. Na žlutém těle mají jen červené čelo a pásek přes oči.

Zelená

Jedná se o kakarika s čistě zeleným zbarvením bez žluté barvy. Červené čelo a proužek přes oko je zachovo

Skořicová straka

Podobné zeleným strakám jen zelená barva je více vybledlejší a jde až do šeda až připomíná skořicovou barvu.

Plavá 

Pták zbarvením poněkud podobný skořicovému, ovšem jasnějších a výraznějších barev.

Modrá 

Kakariki jehož zbarvení je čistě modré a přechází ze světlé modré do tmavé. Červené zbarvení na čele a kolem očí zmizelo a místo červené je barva šedá.


Modrá straka

Jedná se o ptáky s modrým zbarvením s různým rozsahem béžové "cremino" barvy. Na čele a přes oči je opět nahrazena červená za šedou barvu.


Cremino

Kakariki jehož zbarvení připomíná béžovo krémovou barvu proto název Cremino. Tomuto zbarvení chybí barevné čelo. Pták je tedy celý jednobarevný.

Hnízdění

V době hnízdění bývají kakarici agresivnější (hlavně samečci) proto se doporučuje je v tomto období chovat zvlášť (ale někteří chovatele je mají i mezi jinými druhy papoušků a bez problémů odchovávají). 

Používám budku o rozměrech 30x20x20cm (šxhxv) s vletovým otvorem o průměru 7cm. Jako podestýlka se mi osvědčila jemná kukuřičná někdo používá i ovesné vločky. Protože příliš neničí dřevo, budka může být i z překližky. 

Samička si budku nejdříve upraví - rozdrtí či z části vyhází podestýlku. V té době probíhá velice intenzivní tok, kdy samec samičku na bidle krmí, ozývá se specifickým hlasem, poskakuje po bidle, čepýří se. Samec ke své aktivitě setrvává dlouhé minuty, až samička obvykle odlétne a vleze do budky nebo se usadí na opačné straně klece. Obyčejně poměrně brzy dochází k páření, které probíhá hlavně ráno a večer. Kakarici se páří na bidle, ale i na střeše budky. 

Asi tak týden po páření samice začne snášet vejce, které snáší obden. Zasedne až od 2-3 sneseného vejce a to proto aby se mláďata vylíhla přibližně stejně a nebyl mezi nimi velký věkový rozdíl. Dohromady snese 4 - 10 vajec, na kterých sedí 19 - 20 dní. 

Od 6. dne zahřívání již můžeme zjistit zda jsou vejce oplozená či nikoliv. Oplozené vejce vypadá tak, že vidíme žilky a také malinký zárodek. (na fotce vajíčko uprostřed)


Už druhým rokem za sebou se mi stalo, že samice měla první snůšku neoplozenou a oplozenou má až tu druhou. Pravděpodobně je to tím, že ptáci chovaní ve venkovní voliéře vycítí kdy je vhodná doba. Jelikož při první snůšce byla teplota pouze kolem max 13°C a pří druhé i více jak 20°C. Krásné jak ta příroda funguje :)


Mláďata kakariků kroužkujeme ve věku cca 8.-12. den kroužky o velikosti 4,5mm. 

A teď se podívejte jak miminka rostou :-)

Mláďátka stará 12 dní - ve věku 6-12dní kroužkujeme kroužky o vel 4,5mm


Stáří 18 dní


Stáří 22 dní


Stáří 26 dní


Stáří 33 dní


Stáří 35 dní


Stáří 38 dní - začínají udržovat rovnováhu


Stáří 42 dní aneb 6.týden kdy mláďátka opouštějí budku


Poté co mláďata opustí budku se o ně stará hlavně samec. Krmí je asi dva týdny a mezitím se samice připravuje na další hnízdění. 

Kakarici jsou pohlavně dospělí a schopni rozmnožování po prvním pelichání, tedy v 5 až 6 měsících. Na papoušky je to skutečně velmi brzy. Ovšem ze zdravotních důvodů je daleko lepší nechávat je hnízdit v deseti měsících. Takový jedinci (páry) mívají početnější odchovy a lépe se starají o potomstvo.

I když se obecně považuje rozmnožování kakariků za jednoduché, zdaleka ne každý pár udělá chovateli radost a skutečně vyvede. Problémem bývá zda si daný pár skutečně sedne a budou spolu harmonizovat.

Pokud chováme více párů můžeme je umístit do sousedních voliér oddělených dvojitým pletivem, vzájemný kontakt hlasový i vizuální prokazatelně podporuje jejich chuť k rozmnožování.

Nemoci 

PŘIPRAVUJE SE